Home » Blog » باغ فتح آباد کرمان

باغ فتح آباد کرمان

 

باغ فتح آباد کرمان نمونه ای باشکوه از باغ ایرانی است. عمارتی سفید رنگ و درخشان که به واسطه نورپردازی، به خصوص در دل شب خودنمایی می کند. به علاوه انعکاس عکس عمارت بر حوض پیش رو، این زیبایی و درخشش را دوچندان می کند. از اینرودر سفر به کرمان،  سفرتو بساز بازدید از باغ تاریخی فتح آباد را درتمام ساعات به شما پیشنهاد می کند. این باغ درطول روز و شب تجربه ای خاص از زیبایی برای شما فراهم می کند.

 

باغ ایرانی

باغ سازی در ایران از سابقه و پیشینه ای تاریخی برخوردار است. باغ ایرانی از بخش هایی تشکیل می شود که وجوه ممیزه باغ ایرانی از سایر باغ هاست. آب که یکی از بخش های مهم باغ ایرانی محسوب می شود، از نظر آبیاری و تزیین نقش مهمی ایفا می کند.

همچنین حوض های آب که اصلی ترین و بزرگترین آن معمولا روبروی عمارت اصلی ساخته می شود، شاخصه دیگر باغ ایرانی به حساب می آید. عمارت یا کوشک که معمولا در وسط باغ ساخته می شد، محلی برای استراحت و تفریح حاکمان و بستگان ایشان بوده است.

 

پیشینه باغ فتح آباد

باغ فتح آباد کرمان به دستور فضل‌علی‌خان بیگلربیگی، از حاکمان کرمان در دوره قاجار، بنا شد. این باغ باشکوه، الگوی ساخت باغ شاهزاده ماهان بوده است. زمان ساخت این باغ به صورت تقریبی به سال ۱۲۵۵ ه ق ، مقارن با دوران حکومت محمدشاه قاجار،تخمین زده می‌شود و قدمتی 145 ساله دارد.

بخش های باغ عمارت فتح آباد

وسعت باغ فتح آباد به ۱۳ هکتار و زیربنای ساختمان آن به ۱۵۰۰ متر می رسد. باغ و عمارت از بخش های مختلفی تشکیل شده است. زمین های کشاورزی و باغ های گوناگونی در اطراف عمارت قرار گرفته است. عبور آب فتح آباد از میان این باغ به آن طراوت خاصی بخشیده است و در نهایت به حوضی با ابعاد 60 در 5 متر می ریزد. آب باغ در گذشته از طریق قنات فتح آباد تامین می شد. با خشک شدن این قنات، چاه و آب شیرین کن های نصب شده، جایگزین قنات شده اند. 

عمارت اصلی باغ فتح آباد

عمارت اصلی باغ فتح آباد در انتهای شمالی باغ قرار گرفته و دارای دو طبقه ی اصلی است. علاوه بر سر در ساختمان، طاق نماهایی نیز در طرفین آن ساخته شده است. اتاق های این بنای تاریخی، سه دری و پنج دری هایی است که به سبک اتاق های سنتی قاجاری تزیین شده است.‌ معروف ترین اتاق عمارت، اتاق شاه نشین است که به شکل زیبایی نورپردازی شده است. مصالح به کار رفته در این ساختمان تمامی از خشت خام و ملات گل بوده وتزیین آن با گچ صورت گرفته است. فضای داخلی این باغ نیز دارای گچ بری های بسیار زیبایی است.

بر بالای سر در ورودی عمارت اصلی، روزنه های مدوری دیده می شود که در گذشته ذره بین های قوسی درون آن کار گذاشته بودند. این روزنه های مدورشب ها، نور چراغ های بادی را در جلوخانِ بنا منعکس می کردند. بر روی سر در آن نیز کتیبه ای گچی دیده می شود که با خط زیبای نستعلیق آیه «بسم الله الرحمن الرحیم» و «نصرمن الله و فتح قریب» بر روی آن نقش بسته است. در کنار آن تاریخ 1310 ه.ق نیز نوشته شده است. به احتمال زیاد در این تاریخ ساختمان مورد بازسازی قرار گرفته است.

موزه حکام

مجموعه ای از زندگی نامه ها و تصاویر حاکمان کرمان در موزه حکام نگهداری می شود. از اینرو این موزه یکی از قسمت های ارزشمند باغ فتح آباد به شمار می رود.

اتاق نقاشی

اتاقی که در عمارت اصلی، محل اقامت حاکم کرمان بوده است، اکنون به اتاق نقاشی معروف است. دور تا دوردیوارهای این اتاق به واسطه نقاشی های دیواری ارزشمندی تزیین شده است. در تزیین دیوارنگاره ها از آب طلا استفاده شده از اینرو برخی افراد سودجو و ضد ارزش این نقاشی ها را تخریب کرده و طلاهای آن را به سرقت بردند. البته هنوز تعدادی از این دیوانگاره ها باقی مانده است.

عمارت چهارفصل

اگر از عمارت اصلی به اندازه سی متر رو به سوی شرق حرکت کنید، عمارت چهارفصل را می بینید. این عمارت با یک طبقه، گنبد مرکزی و ایوان های ستون دار جلوه خاصی به مجموعه باغ داده است. آجرکاری ها و گچ کاری های این سازه به قدری زیباست که تماشای‌شان هوش از سر بازدیدکنندگان می برد و آنها را به تحسین هنر ایرانی وا می دارد.

زمین های کشت داروهای گیاهی

داروهای گیاهی متنوع کرمان، از ویژگی ها و سوغاتی های اصلی استان کرمان به حساب می آید. در زمان بازسازی باغ فتح آباد، مسوولان تلاش کردند تا بخشی از این باغ را به کشت گیاهان دارویی اختصاص دهند تا هم ظرفیت های زمین های اطراف باغ استفاده کنند. همچین منبع درآمدی برای پوشش هزینه های بازسازی باغ فراهم آورند. خوب است بدانید که این مجموعه بزرگترین مجموعه کشت گیاهان دارویی در کشور است و تنوع گیاهی آن در جای دیگری وجود ندارد.

آدرس: استان کرمان، شهر کرمان، بلوار جمهوری، بلوار هوانیروز، اختیار آباد، باغ فتح آباد

نکته مورد توجه: هیچ گونه اتوبوس و تاکسی در این مسیر وجود ندارد، بنابراین اگر با تور سفر نمی کنید و یا ماشین شخصی ندارید، باید از هتل محل اقامت تاکسی بگیرید تا به این منطقه برسید.

با سفرتو بساز برای بازدید و مطالعه آثار فرهنگی شهر کرمان همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *